Vaiko savarankiškumas formuojasi nuo pat mažų dienų. Tėvai gali padėti savo mažyliui išmokti spręsti kasdienius iššūkius ir tapti labiau nepriklausomam, tačiau svarbu tai daryti palaipsniui ir su tinkamu požiūriu.
Pirmas žingsnis – leisti vaikui dalyvauti kasdienėse veiklose. Net mažiausiems vaikams patinka jaustis svarbiais, todėl jie mielai padeda sudėti žaislus, apsirengti ar net savarankiškai pabandyti valgyti. Užuot viską darę už vaiką, leiskite jam pabandyti pačiam, net jei tai užtruks ilgiau ar nebus atlikta tobulai.
Labai svarbu skatinti vaiką priimti smulkius sprendimus. Pavyzdžiui, leiskite jam pasirinkti, kokius drabužius vilkėti (iš dviejų tinkamų variantų), kokius žaislus pasiimti į lauką ar kokią knygą skaityti prieš miegą. Tai suteiks vaikui pasitikėjimo savimi ir skatins jį priimti savarankiškus sprendimus ateityje.
Savarankiškumo ugdymas taip pat apima vaiko skatinimą rūpintis savo asmeniniais daiktais. Mokykite jį sudėti žaislus, sutvarkyti savo kambarį ir laikyti daiktus tvarkingai. Žinoma, viską reikėtų daryti žaidimo forma, kad vaikas matytų tai kaip smagią veiklą, o ne prievolę.
Tėvų kantrybė ir paskatinimas yra svarbiausi dalykai šiame procese. Vietoje to, kad taisytumėte kiekvieną vaiko klaidą, geriau pagirkite jo pastangas ir pasiekimus. Net mažas progresas, pavyzdžiui, pirmą kartą savarankiškai apsivilkta striukė ar sėkmingai suvalgytas maistas, padeda vaikui jaustis labiau pasitikinčiu savimi ir motyvuotu mokytis naujų dalykų.
Vaiko savarankiškumo ugdymas – tai ilgas, bet vertingas procesas, kuris padeda jam augti stipresniam, atsakingesniam ir labiau pasiruošusiam pasauliui.